Z nemocnice doma
Každý pacient si přeje, aby se mohl z nemocnice vrátit co nejdříve domů. Cévní mozková příhoda nemusí zanechat trvalé následky, ale je také možné, že pohyblivost nemocného bude po nějako dobu zhoršená. Proto je potřeba jeho domácí prostředí upravit tak, aby pro něj bylo bezpečné a mohl v něm žít co nejvíce samostatně.
Do bytu, který pacient po cévní mozkové příhodě obývá, by měla přibýt madla, zábradlí a další předměty, které usnadňují chůzi a pohyb. Naopak je potřeba se zbavit všeho, co by mohlo pohyb omezovat, nebo být nebezpečné, tedy předmětů na podlaze, na kterých se může uklouznout nebo zakopnout. Někdy je potřeba změnit i rozestavění nábytku.
Úpravy pro osoby na vozíku
V případě vážnějšího postižení, kdy se předpokládá, že nemocný bude upoután na invalidní vozík, je třeba zvážit instalaci výtahu nebo plošiny pro vozíčkáře. Šířka dveří by měla být minimálně 80 cm, aby se jimi dalo s vozíkem projet, to platí i pro dveře do koupelny a na toaletu. Široké dveře jsou ostatně důležité i pro nemocné s berlemi a chodítkem. Prahy by měly být nahrazeny přechodovými lištami a podlahy mít protiskluzový povrch. Rovněž je vhodné upravit dosah všech vypínačů a zásuvek. Úpravy se nevyhnou ani koupelně. Je třeba počítat s tím, že se v ní budou pohybovat nejméně dvě osoby současně, výhodou je také sprchový kout. Koupelnu, toaletu a kuchyň je vhodné vybavit kompenzačními pomůckami, které umožní nemocnému co největší soběstačnost.
Koupelna a WC
|
Kuchyň
|
Ložnice
|
*) I. Kovářová, CMP – Přehled zásad a doporučení pro pacienty po propuštění z iktových lůžek; 1. LF UK v Praze; 2016